Nejčastější dotazy

Molitany

Žádný. Jedná se o totéž.

PUR je zkratka chemické sloučeniny, která nese název PolyURetan. Molitan je ryze české označení, které vzniklo na počátku 60. let v závodu Gumotex na Moravě. Jedná se o spojení latinského výrazu „molis“ (s významem „měkký“) a koncovky „-tan“ ze slova „polyuretan“. Termín “PUR pěna” vznikl z anglického označení pro molitan „PUR foam“.

Molitany bývají zpravidla označovány čtyřmístnou číslicí. První dvojčíslí udává objemovou hmotnost molitanu (tedy jeho gramáž či hustotu). Druhé dvojčíslí udává odpor proti stlačení (tedy tvrdost či tuhost).

Příklad: u molitanové desky typu 1820 činí objemová hmotnost 18 kg/m3 a odpor proti stlačení je 2,0 kPa.

Někteří výrobci označují molitany pětimístným číslem. V tomto případě je na třetím místě nula (0). První dvojčíslí udává opět objemovou hmotnost, poslední odpor proti stlačení. Příklad: pěna se sníženou hořlavostí 41039 má objemovou hmotnost 41 kg/m3 a odpor proti stlačení 3,9 kPa. 

Odpor proti stlačení vypovídá o tuhosti (tvrdosti) molitanu. Uvádí se v kilopascalech (kPa) při stlačení pěny o 40 % původní výšky. Čím vyšší je hodnota odporu, tím se molitan jeví tužší, tvrdší.

Naše nabídka zahrnuje standardní molitany od velmi měkkých s odporem proti stlačení od 2,0 kPa po velmi tuhé s odporem až 8,0 kPa.

U pojených molitanových desek typu RE může být odpor proti stlačení ještě vyšší, konkrétně u RE 100 udává výrobce min. hodnotu 11 kPa, u RE 120 již min. 16,5 kPa atd. Technologie lisování rekonstituovaných pojených molitanů způsobuje nestejnoměrnou distribuci objemové hmotnosti ve vylisovaném bloku. Z tohoto důvodu je v různých částech vyrobeného bloku různá hustota i rozdílná tvrdost. Odpor proti stlačení u pojených molitanů odpovídá průměrné hodnotě  z několika odebraných vzorků. 

Objemová hmotnost vypovídá o hustotě (gramáži) molitanu. Uvádí se v kg/m3.

Čím vyšší je objemová hmotnost molitanu, tím je molitan hustší, má vyšší gramáž. Vyšší hustota znamená i vyšší kvalitu a delší životnost. S objemovou hmotností molitanu roste i jeho cena. V naší nabídce naleznete běžné standardní molitany v objemové hmotnosti od 18 do 50 kg/m3. 

Příklad: molitan typu 1820 má objemovou hmotnost 18 kg/m3, má tudíž nízkou hustotu, je řídký. Naopak molitan typu 5080 má objemovou hmotnost 50 kg/m3 a je velmi hustý. 

Vzhledem k technologii zpěňování molitanů (PUR pěn) je objemová hmotnost garantovaná výrobcem vždy s tolerancí +- cca 5 %. U pojených molitanů typu RE způsobuje technologie lisování nehomogenní distribuci objemové hmotnosti ve vyrobeném pěnovém bloku. Proto je v různých částech vylisovaného bloku různá hustota materiálu. Stanovení objemové hmotnosti pojených molitanů se provádí na základě vážení celého bloku. 

V naší nabídce naleznete certifikované molitany se sníženou hořlavostí stanovené dle normy MVSS 302 - nepřekročení limitu 100 mm/min. Molitany se sníženou hořlavostí zpravidla nesou označení CME, RX, RF. Obsahují látky, zpomalovače, neboli retardéry hoření, kterými je molitan ošetřen už v rámci výrobního procesu. Díky tomu nemůže dojít k jejich vzplanutí, ani doutnání, tudíž ani k zahoření a produkci jedovatých plynů. Molitany se sníženou hořlavostí jsou určeny do prostor, kde je jejich použití vyžadováno zvláštními předpisy. 

Pojený molitan je vyroben lisováním a pojením kousků různých typů pěn. Při drcení rozdílných typů molitanů vzniká neopakovatelná barevná směs. Opakování barevného složení tudíž nelze zajistit ani garantovat. Pokud Vám záleží na barevné shodě (podobnosti) dodaných pojených molitanových desek, je třeba v objednávce uvést požadavek na dodávku z jedné výrobní šarže. Pokud to bude technicky možné, rádi Vám vyhovíme. 

 

Toto označení molitanových filtrací vychází z anglického „pores per inch“, a udává počet „pórů na palec“. Čím vyšší PPI (vyšší počet pórů na palec), tím jsou póry menší a zajišťují jemnější filtraci. Čím nižší PPI (nižší počet pórů na palec), tím jsou póry větší a díky tomu je filtrační molitan hrubší. 

Žloutnutí molitanu způsobuje oxidace PUR materiálů, ke které dochází působením světla a vzduchu. Přímé působení světla barevnou změnu molitanu urychluje. Ke žloutnutí ovšem dochází i pouhým působením vzduchu. Vybalená molitanová deska zbavená obalu pomalu žloutne i v prostoru bez přístupu světla. I když je popisovaný jev nejvíce patrný u bílého molitanu, týká se oxidace a s ní spojená změna barevnosti, i všech ostatních barevných molitanových výrobků.   Změna barvy však nemá žádný vliv na užitné vlastnosti molitanu.

V této souvislosti je vhodné zároveň uvést, že výrobci PUR pěn (molitanu) garantují mechanicko-fyzikální vlastnosti, ale nikoliv barevný odstín. 

Změna barevného odstínu a zažloutnutí molitanu proto není důvodem k jeho reklamaci. 

Dle technických podmínek výrobců měkkého lehčeného polyuretanu (molitanu) je odstín sytosti vybarvení jednou z povolených odchylek. Výrobce PUR pěn garantuje pouze fyzikálně-mechanické parametry pěny. Jednotný barevný odstín nelze z technologických důvodů zpěňování garantovat.

V rámci zpěněného bloku není barva jednotná, vždy jsou viditelné odstíny v sytosti vybarvení. Je to způsobené různou orientací buněk a různým množstvím otevřených a uzavřených buněk v pěně.

Barevné rozlišování jednotlivých druhů pěn má obvykle logistický význam pro výrobce.

Není. Pojem "studená pěna" je odvozen od technologie její výroby. Studená pěna vzniká zpěňováním při podstatně nižších teplotách cca 40 až 60 st. C proti běžným standardním pěnám.

Běžná PUR pěna, nebo také tzv. "horká pěna", je vývojově starší typ a proto se toto její označení tolik nevžilo. K jejímu zpěňování dochází při teplotě přibližně 150 st. C. Buněčná struktura PUR pěny zpěňované při této teplotě je otevřená, rovnoměrná a buňky jsou menší velikosti. Z tohoto důvodu mají "horké pěny" nižší prodyšnost i pružnost (elasticitu).

Naproti tomu "studená pěna" je poréznější, vysoce pružná a má lepší prodyšnost. Při nižší teplotě zpěňování PUR pěny se totiž vytváří ještě otevřenější struktura větších buněk, které působí jako mikropružiny.

Pro paměťovou pěnu (lína pěna) je typická tzv. tvarová paměť s efektem pomalého vracení, zatímco studené pěny se vyznačují vysokou pružností, ohebností a prodyšností.

Zdánlivě jednoduchá otázka, ale často se při komunikaci se zákazníkem ukáže, že zákazník mluví o matraci, ačkoliv myslí molitanovou desku. V čem je tedy rozdíl? Matrace (z arabského slova „atrah“) je podložka, zpravidla umístěná na lůžku, na které se spí nebo odpočívá a je opatřená matracovým potahem. Molitanová deska je kus molitanu (PUR pěny) definovaný délkou, šířkou a výškou (nejčastěji 200x100x10 cm) a je bez matracového potahu.

Lepidla

Lepidla vhodná pro lepení molitanu naleznete v nabídce našeho e-shopu. Jde o tzv. kontaktní lepidla, která se nanášejí na obě slepované plochy. K dispozici je balení v plechovkách i ve spreji.  Lepidla ve spreji jsou vhodná především pro opravy a lepení menších ploch.

Lepidlo na molitan se používá na spojování molitanových desek, ale i aplikaci molitanů na jiné typy materiálů – koženku, textilie, dále savé i nesavé podklady, jako je kov, dřevo, dřevovláknité materiály, plasty ABS, PET, PVC. (Lepení na PE a PP plasty doporučujeme předem ověřit.)

V naší nabídce máme lepidla, která mají rozpouštědla z nehořlavé směsi (Unilep N2). Díky tomu jsou vhodná pro lepení všech ploch, kde hrozí antistatický náboj jako je tomu na příklad při výrobě nebo opravách pružinových matrací a sedáků.

V našem e-shopu nabízíme lepidla na molitan řady UNILEP H24 a UNILEP N2 v baleních o obsahu 1 litr. Nábídka zahrnuje také ředidlo RS v balení o obsahu 1 litr, které je vhodné (kompatibilní) pro ředění lepidla Unilep H24, případně k odmašťování a mytí nástrojů, štětců apod.

Lepidlo ve spreji PROFI FORTE (stříkatelné kontaktní lepidlo v aerosolovém balení) nabízíme o obsahu 400 ml (0,4 litru). Lepidla CONATO UG a CONATO CAR nabízíme ve sprejích o obsahu 500 ml (půl litru).

Balení v kanystrech

Lepidla UNILEP N2 a UNILEP H24 včetně ředidla RS můžeme nabídnout také  v baleních o obsahu 10 nebo 25 litrů. Z bezpečnostních důvodů však nelze lepidla ani ředidlo v těchto objemech zasílat přepravní službou nebo poštou. Možný je pouze po dohodě osobní odběr v sídle firmy v Liberci - Vratislavicích nad Nisou ve výdejním místě e-shopu nebo zavést naší firemní přepravou.

Objednávka

V případě, že uskutečníte objednávku prostřednictvím našeho e-shopu do 10:00 hod. a objednané zboží je skladem, posíláme zásilku zpravidla ještě tentýž pracovní den.

U zakázkové výroby (molitanu na míru) se v závislosti na množství zakázek ve frontě, případně složitosti a technologickém postupu zakázky odesílá zboží (1 - 2 týdny) do 5 - 10 pracovních dnů po připsání platby na náš účet.

Molitanové desky zasíláme prostřednictvím České pošty. Nadměrné zásilky dovážíme zákazníkům vlastním závozem. Před plánovanou zavážkou (vlastním závozem) naší firemní přepravou budete kontaktováni naším pracovníkem, který s vámi (doladí detaily) dohodne termín dodání. Z ekonomických a ekologických důvodů zasíláme většinu molitanových desek ve srolovaném stavu (tzn. ve tvaru válců).

Filtrační molitany do rozměru= 100 x 10 cm a bytový textil zasíláme prostřednictvím jak České pošty, tak přepravní služby GLS podle vaší volby v objednávkovém formuláři.

Z ekonomických i ekologických důvodů zasíláme většinu molitanových desek ve srolovaném stavu, tj. ve tvaru válce. Díky tomu docílíme, že přepravovaný balíček má daleko menší rozměry, než kdyby byl odesílán ve stavu nesrolovaném. (Nemusíte tak platit za přepravovaný vzduch.) Šetříme tak vaše vysoké náklady na přepravu. V takto srolovaném stavu musí molitan vydržet minimálně 12 hodin – podle toho, jak rychle vám jej dopravce dokáže doručit. Během této doby se může molitanová deska lehce zdeformovat a bezprostředně po rozbalení může mít jiný rozměr, než bylo deklarováno.

Proto jakmile Vám dopravce doručí molitanovou desku, co nejdříve ji vybalte, rozvolněte, šetrně (proklepejte) protřepejte a dejte jí chvilku na zotavení. U lehčích a měkčích pěn může pomoci šetrné natahování do původního rozměru.

Rozměry s přesností na milimetry obvykle není možné, s ohledem na fyzikální vlastnosti polyuretanových pěn, dodržet.

Zakázková výroba

Maximální velikost molitanových desek je dána velikostí molitanového bloku, ze kterého se desky řežou. Přitom jednotlivé typy molitanů mají rozdílnou velikost bloků. Pokud požadovaná délka kusu (molitanové desky) přesahuje 200 cm, většinou musí být délka dolepována. Standardní šířky molitanových desek jsou 90, 100, 160 a 180 cm. Výška molitanové desky je limitována jednak velikostí bloku (do cca 95 cm), jednak přepravními a uživatelskými možnostmi (do cca 50 cm).