Mám na to použít raději PUR pěnu, nebo molitan?

Dobrý den, prosím Vás, jaký je rozdíl mezi PUR pěnou a molitanem?

S tímto dotazem se na nás nezřídka obracejí naši zákazníci. A co vy? Tušíte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Nejdříve se podíváme, co vlastně znamená ono záhadné PUR. K tomu ale musíme na chvilku zabrousit do chemie. Ale nebojte, vezmeme to letem světem.

Maličko chemie – bez té by to totiž nešlo

PUR je zkratka chemické sloučeniny, která nese název PolyURetan. Vyrábí se procesem tzv. polyadice diisokyanátů s vícesytnými alkoholy. Poté co smísíte tyto dvě látky tekutého skupenství, dojde k reakci, během níž dochází k uvolňování CO2 a vzniká hmota nápadně připomínající dobře vykynuté těsto na lívance. Ta pak vytuhne a bublinky CO2 po sobě zanechají ve výsledné hmotě spoustu maličkých dutinek – buněk.

Dutinky vyplněné vzduchem – tajemství PUR pěny

Právě díky těmto dutinkám získává molitan své typické vlastnosti – je lehký, měkký, stlačitelný, snadno tvarovatelný, vejde se do něj spousta vzduchu. Prostě taková pěna. Polyuretanová pěna.

Jak se česky řekne PUR pěna?

A teď si představte Československo na počátku 60. let. Tehdy se v závodu Gumotex na Moravě začala poprvé na našem území polyuretanová pěna vyrábět. Vedení podniku tehdy hledalo název nového produktu, a vypsalo tedy soutěž. V té uspěla paní Alena Knoppová, která pracovala na obchodním úseku. Ze svých gymnaziálních studií si vzala na pomoc latinu, ve které „molis“ znamená měkký. K tomuto základu pak přidala koncovku „-tan“ ze slova polyuretan a název i značka MOLITAN byl na světě. Pikantní na tom všem je, že za svůj nápad byla tehdy paní Knoppová odměněna částkou 300 Kčs.

DomůObchod
Hledat