Je to strakaté, nese to označení RE a vyrobíte z toho sedačku nebo ztlumíte hlučné sousedy. Co to je?

Pojená PUR pěna, pojený molitan, lisovaný molitan, REkonstituovaná pěna, REcyklovaná pěna, REpasovaná pěna či úplně jednoduše RE, čili er-éčko. Zvláštní druh molitanu, který se vyznačuje specifickými vlastnostmi a z rodiny molitanů vybočuje už svým vzhledem. Na rozdíl od ostatních molitanů, které jsou vždy jednolitě zbarvené, tento druh poznáte zaručeně i z fotky. Je totiž strakatý. Za co tomu všemu vděčí? 

Samozřejmě svému výrobnímu procesu. Výrobní proces pojené PUR pěny se skládá z několika kroků.

Drcení

V prvé řadě přípravou materiálu, který bude pojen. To se děje drcením polyuretanových pěn různých jakostních typů. Zpracovávají se prakticky veškeré molitanové zbytky z výroby, které by se jinak jednoduše vyhodily.

Mísení s pojivem

Molitanová drť se poté důkladně promíchá s pojivem.

Stlačení a propaření

Takto vytvořená směs je stlačena pod lisem tlakem cca 0,6 a ž 0,7 MPa a současně propařena párou o teplotě asi 110° C. Za působení tlaku a teploty proběhne chemický proces pěnění a vzájemného propojení původně samostatných vloček. Tento proces trvá přibližně půl hodiny.

Zrání

Vzniklý blok kompaktního materiálu, jehož rozměry jsou dány velikostí formy, se nechává minimálně 1 den dozrávat. V procesu zrání dochází ke zpevnění buněčné struktury, odpaření vody a zbytků pojiva.

U pojené PUR pěny (pojeného molitanu) se zjišťuje pouze objemová hmotnost, která se může pohybovat v teoretickém rozmezí od 35 do 230 kg/m3. Naše standardní nabídka zahrnuje pěny v objemové hmotnosti od 80 do 180 kg/m3.

Každá výrobní šarže je originál

Technologie výroby neumožnuje opakování barevné směsi. Podobně nelze garantovat tuhost výsledné pojené pěny (tj. odpor proti stlačení v kPa) a proto se také u pojených pěn neuvádí.

Krájení nakonec

Bloky pojeného molitanu se zpracovávají řezáním na desky.

V naší nabídce jsou v rozměru 200×90 cm a ve výškách 2, 3, 4, 5 a 8 cm nebo ve speciálním rozměru 100x50x5 cm.

Pojené molitanové desky jsou obvykle značeny písmeny RE nebo R s příslušnou číslicí označující objemovou hmotnost pojené pěny (např. RE 80, RE 100, RE 120 a RE 180).

Desky z pojené rekonstituované pěny se výborně hodí jako zvuková a tepelná izolace. Dále se používají jako jádra sendvičových matrací a své neoddiskutovatelné místo zaujímají v čalounictví při výrobě více namáhaných komponentů sedacího nábytku.

DomůObchod
Hledat